شگفتی کارشناسان از کشف چند نوع ابر جدید

 

همه ما می دانیم که ابرها انواع مختلفی دارند. شکل و ظاهر ابرها، نحوه و موقعیت قرار گیری آن ها در آسمان و همچنین شفافیت و رنگ این ابرها می تواند اطلاعات زیادی در خصوص شرایط طبیعی و آب و هوایی منطقه در اختیار کارشناسان قرار دهد. اما در آخرین بررسی های انجام شده تاکنون ۱۲ نوع ابر شناسایی شده است. نام این ابرها و همچنین اطلاعات جامعی در خصوص آن ها در اطلس ابرها که توسط سازمان جهانی هواشناسی منتشر شده است آوره شده

پنج شنبه هفته گذشته روز جهانی هواشناسی بود و به همین مناسبت دفتر هواشناسی سازمان ملل از وجود ۱۲ نوع ابر با خاصیت های مختلف خبر داده است. یکی از انواع این ابرها Asperitas نام دارد که ساختار آن تقریباً شبیه امواج دریا است و هنگامی که در آسمان باشد،آن را شبیه به یک اقیانوس می کند.

نام Asperitas و نام ۱۱ نوع ابر دیگر به صورت رسمی در فهرست اطلس بین المللی ابرها ثبت شده است. اطلس بین المللی ابرها در واقع به عنوان یک مرجع رسمی از سوی سازمان جهانی هواشناسی WMO منتشر شده است و در اختیار کاربران مختلف قرار گرفته است.

در حدود ۳۰ سال پیش اولین نسخه از این اطلس منتشر شد و جالب است بدانید که این منبع علمی در خصوص ابرهایی که در ۳ قرن گذشته توسط متخصصان شناسایی شده اند اطلاعات جامعی ارائه می دهد.

بر همین اساس ابرها در ۱۰ ژانر مختلف بر اساس شکل و موقعیت قرار گیری آن ها در آسمان دسته بندی می شوند. سپس ژانرها به گونه ها که توصیف کننده شکل و ساختار ابرها است و نوع که نشان دهنده شفافیت و ترتیب قرار گیری آن ها است تقسیم بندی می شوند.

در اطلس ابری جدید که سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده است که بر روی وب سایت این سازمان قرار دارد، نوعی ابر جدید به نام Volutus شناسایی شده است.

این ابر جدید معمولاً دارای شکل طولانی و بلند است و از طرفی در سطح پایین تری در آسمان قرار می گیرد. شکل این ابر شبیه به لوله است و در برخی موارد مانند لوله های قرار گرفته بر روی هم است که وجه تسمیه این ابر نیز همان است.

همچنین این سازمان ۵ مشخصه ساختاری جدید را در ابرها که باعث متمایز شدن آن ها از یکدیگر می شوند، شناسایی کرده است. ابرهای شناسایی شده که هر کدام یکی از این مشخصه ها را دارا هستند عبارتند از Asperitas، Cavum، Causa( ابرهای طویل شکل)، Fluctus، ابرهایی شبیه به امواج کلوین هلمز) و Murus( ابرهای دیوار شکل).

ابرهای Asperita برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط گاوین پرتور پینی موسس و رییس جامعه ابر شناسی مستقر در امریکا، شناسایی شده اند. در واقع این فرد در عکس های منتشرشده توسط همکاران و اعضای این موسسه دریافت که برخی ابرها در تصاویر از نظر ظاهری شبیه به ابرهایی که تا آن زمان شناسایی و نام گذاری شده بودند، نیستند و از این رو این ابرها باید گونه جدیدی از ابرها باشند.

بعد از آن با تشکیل کمپینی برای شناسایی گونه جدی ابرها بعد از تلاش ۱۰ ساله توانست گونه جدید ابرها را به کمک همکاران و اعضای موسسه شناسایی کند که نتیجه این تلاش پنج شنبه گذشته منتشر شد.

او در مصاحبه خود با خبر گذاری ها به این نکته اشاره کرده است که تا سال ۲۰۰۸ بر این باور بوده است که شانس نتیجه گرفتن از تلاش هایش در جهت شناسایی گونه جدید ابرها کم است. از طرفی سازمان جهانی هواشناسی نیز در جلسات متعدد بر این نکته پا فشاری می کرده اند که هیچ گونه تصمیم و نقشه ای برای انتشار نسخه جدید اطلس ابرها نداشته اند. اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که شاید افکار عمومی مشتاق دانستن نکات بیشتر در خصوص ابرها باشد و از طرفی نیاز به اطلاع رسانی های بیشتر در این زمینه وجود داشته باشد.

در تصویر زیر نمونه ای از ابرهای Asperitas را مشاهده می نمایید.

در به روز رسانی جدید اطلس ابرها نوعی ابر جدید شناسایی شده است که در واقع در کنار ابرهای دیگر قرار می گیرد. این ابر Flumen  نام دارد که با طوفان های شدید هم رفتی در ارتباط است.

بر اساس تحقیقات جدید در حدود ۵ گونه خاص از ابرها وجود دارند که در واقع به نحوی بازگو کننده شرایط محیطی هستند. این ابرها اولا در اثر شرایط طبیعی خاص و همچنین فعالیت های انسانی که در هر منطقه ای رخ می دهد تشکیل می شوند. این ابرهای خاص با نام هایی از قبیل Cataractagenitus، flammagenitus، homogenitus،  silvagenitusو Homomutatus شناسایی می شوند.

منبع : کلیک