هایپرلوپ چیست و چگونه کار میکند ؟

 

هایپرلوپ نوع جدیدی از حمل و نقل سریع است که در این نوع حمل و نقل کپسول‌هایی در داخل لوله‌هایی که در این لوله ها شرایط خلأ وجود دارد تا اصطکاکی در کار نباشد قرار می‌گیرند که سرعتی بالغ بر ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت دارد. این سرعت مافوق صوت است که باعث این سرعت می‌شود . هایپر لوپ با استفاده از فشار هوایی که از عقب وسیله وارد و از خروجی‌های پائین آن به بیرون رانده می‌شود حرکت می‌کند. 

البته تا اجرایی شدن و بهره برداری از آن زمان بسیاری مانده است، چرا که جدا از هزینه بالای اجرای آن موانع زیست محیطی بسیاری در راه آن قرار دارد. برای مثال آلودگی صوتی آن در حال حاضر به قدری است که نمی‌توان آن را در نزدیکی مناطق مسکونی استفاده کرد. 

هدف این است که هایپرلوپ سرعت نقل و انتقالات را بسیار بالا برده و به نحوه جدید نقل و انتقالات تبدیل گردد. سرعت 700 مایل برساعت که اندکی بیشتر از 1200 کیلومتر بر ساعت است، هدف گذاری نهایی توسعه دهندگان هایپرلوپ خواهد بود.

هایپرلوپ را تونلی تصور کنید که بین دو شهر کشیده شده است. البته یک تونل برای مسیر رفت و یک تونل دیگر برای مسیر برگشت دارد. تونل‌ها کاملا دایره‌ای هستند و در حقیقت به صورت لوله‌هایی خیلی قطور هستند. این تونل ها می توانند زیر آب یا با پایه هایی بر روی هوا نصب شده باشند. 

درون این لوله یک کپسول قرار می‌گیرد. اسم این واگن یا کپسول Pod می باشد. واگن باید با سرعت حدود  1200 کیلومتر بر ساعت در این تونل حرکت کند. درون این لوله خلاء می باشد بدین ترتیب مقاومت هوای خیلی کمی جلوی واگن بوجود می‌آید. با این وجود برای کم کردن همین‌قدر مقاومت هوا هم یک مکنده‌ی هوا جلوی واگن قرار دارد تا هوا را از جلو به قسمت عقب واگن هدایت کند. باز هم برای کم کردن مقاومت و اصطکاک، واگن بر روی میدان مغناطیسی حرکت می‌کند.

در حقیقت واگن در تونل معلق است و هیچگونه تماسی وجود ندارد. در عین حال به همین روش باید از برخورد آن با سقف و دیواره‌های تونل جلوگیری شود. نیروی پیشران واگن‌ها هم از شتاب‌دهنده‌های مغناطیسی یا همان «موتورهای القایی خطی» که در تمام طول تونل نصب شده‌اند تامین می‌شود. کل برق لازم برای هایپرلوپ از باتری های خورشیدی نصب شده روی تونل‌ها بدست می‌آید. به هر صورت مسافران درون این کپسول ها راحت روی صندلی می‌نشینند و با سرعت 1200 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند تا به مقصد برسند.

منبع : دیجیاتو