کشف دی ان ای باستانی در بشر امروزی

 

ساکنان جزایر دور استوایی ملانزی دارای قطعاتی از کد ژنتیکی متعلق به دو گونه منقرض شده انسانی هستند

کشف DNA باستانی در بشر امروزی

 یک تیم بین المللی تحقیقاتی، توالی DNA را در ۳۵ انسان امروزی در جزایر دور ساحل گینه نو با DNA گرفته شده از دو گونه اولیه بشر مقایسه کردند: تبار انسانی دنیسووا ها، که بقایای آن در سیبری پیدا شده و تبار انسانی نئاندرتال ها، که برای اولین بار در آلمان کشف شد.

این گروه اذعان داشت: میزان قابل توجهی از DNA نئاندرتال و دنیسووا ها را در حال حاضر می توان در ژنوم امروزی ملانزی ها شناسایی کرد، که امکان درک جدیدی از تاریخ تکامل انسان ها را فراهم می کند. همچنان که داده های مقیاس- ژنوم جمعیت سراسر جهان همچنان افزایش می یابد، افزودن کاتولوگ تقریبا کامل از بازمانده دودمان باستانی ممکن است به زودی در دسترس قرار گیرد.

دی اندرو مری ودر، یک انسان شناس مولکولی در دانشگاه بینگهامتون، نمونه خون انسان امروزی را برای مطالعه در حدود ۱۵ سال پیش در ملانزی جمع آوری کرد. این اولین ژنوم کامل از آن نمونه هاست که توالی یابی شده است.

او گفت: “من از این یافته شگفت زده شدم که ژنوم نئاندرتال ها و دنیسووا ها به این مکان دور رسیده است. ما می دانیم که مردم حداقل ۴۸،۰۰۰ سال در آنجا بوده اند چرا که بقایای انسان ها به آن زمان بر می گردد، اما هیچ کس تا به حال قادر به اتصال آنها به جای دیگری نبوده است. هنگامی که اکثر توالی ژنوم را مقایسه می کنید، خوشه ای با گروه های دیگر ندارند و طی مدت زمان خیلی طولانی جدا شده اند.

مطالعات قبلی نیز نشان دهنده همپوشانی های ژنتیکی (حدود ۲ درصد) بین نئاندرتال ها و جمعیت غیر آفریقایی است و نیای کمی و یا هیچ نیای نئاندرتال و دنیسووایی در میان آفریقایی ها وجود ندارد. این تحقیق جدید نشان می دهد نئاندرتال ها و اجداد انسان امروزی حداقل سه بار جدا شده اند. همچنین یک همپوشانی بین ۱٫۹ و ۳٫۴ درصد در کدهای ژنتیکی دنیسووا ها و ملانزی های امروزی پیدا شده است.

مری ودر که متخصص بازسازی گذشته با استفاده از نمونه جمعیت معاصر و DNA باستانی از آثار باستانی است، گفت: شک و تردید در مورد یافته های جدید وجود دارد.

او توضیح داد “DNA باستانی همیشه آسیب دیده و به قطعات کوچک شکسته شده است. شما فقط نیاز به یک مولکول DNA امروزی برای بررسی بهتر تمامی DNA های باستانی دارید.” در همین ارتباط، یک آزمایشگاه مستقل نمونه مری ودر را توالی یابی کرد. آن را با یک روش آماری جدید قدرتمند در تجزیه و تحلیل ترکیب کرد، در نهایت او را متقاعد شد که شباهت ژنتیکی واقعی است.

هزینه و زمان توالی یابی ژنوم کامل انسان به طور چشمگیری کاهش یافته است. در ابتدا در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد، ۱۳ سال طول کشید و حدود ۲٫۷ میلیون دلار هزینه به همراه داشت. امروز، امکان توالی یابی یک نمونه در روز هزاران دلار هزینه به همراه دارد. با این حال، این نوع پژوهش هنوز با چالش های قابل توجهی همراه است.

مری ودر اشاره کرد: ژنوم انسان حاوی حدود ۳ میلیارد حرف است، و کار با نمونه باستانی دشوار است. هنگامی که افراد می میرند، DNA آنها بلافاصله شروع به شکستن می کند و دیگر ترمیم نمی شود. به طور معمول، DNA افراد هزاران بار در دقیقه ترمیم می شود. باکتری ها و قارچ ها اکثر نمونه DNA گرفته شده از بقایای انسانی را آلوده می کنند. او اظهار کرد که تا ۹۷ درصد از DNA بازیابی شده است.

حتی جمع آوری نمونه امروزی کار ساده ای نیست

مری ودر و همکارش دیرین جاناتان فریدلاندر از دانشگاه تمپل، نمونه خونی را در مجمع الجزایر بیسمارک در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ به دست آوردند. آنها با جورج کوکی از موسسه تحقیقات پزشکی در پاپوآ گینه نو و هدر نورتون، دانشجوی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و در حال حاضر عضو هیات علمی در دانشگاه سینسیناتی سفر کردند.

مری ودر گفت: ” رسیدن به این مکان ها یک چالش است. این مکان ها جزایر آتشفشانی همراه با کوه ها هستند. همچنین متنوع ترین منطقه از نظر زبانی بر روی زمین است.”چقدر متنوع؟ مردم در این منطقه به حدود ۸۰۰ زبان صحبت می کنند. زبان تجارت عمومی (زبان توک پیسین) که ترکیبی از اهالی جزایر پلینزی و انگلیسی است به انسان شناسان برای برقراری ارتباط با ساکنان کمک می کند.

از آنجایی که بیماری مالاریا در منطقه به وفور وجود دارد، کلینیک های زیادی برای آزمایش و درمان مردم احداث شده است. این به این معنی است که مری ودر و همکارانش اولین کسانی نیستند که از ساکنان این جزایر نمونه های خونی جمع آوری کردند. مطالعاتی مانند این ممکن است دانشمندان را قادر به پاسخگویی به سوالات بزرگ در مورد مهاجرت های انسانی و تکامل طی هزاران سال پیش نماید.

مری ودر به طور خاص مجذوب قطعات DNA دنیسووا پیدا شده در ژنوم ملانزی ها است. چگونه انسان باستان از اقیانوس برای رسیدن به ملانزی سفر کرده و DNA دنیسووا کی و کجا وارد اندوخته ژنی ما شده است؟ توالی یابی نمونه DNA اضافی موجود در آسیا ممکن است یک روز برای پاسخ به این پرسشها کمک کند.

مری ودر گفت “اکثر مردم از گذشته ی چند نسل، شاید پنج نسل آگاهند اما قبل از آن از کجا آمده ایم؟ این چیزی است که ما می خواهیم بفهمیم.

منبع : سلامتی