گلخانه‌ای که برای آبیاری محصولات از آب موجود در هوا استفاده می‌کند

 

در انتهای همین صفحه فیلم مرتبط با موضوع قابل دانلود می باشد

مشکلات زیادی برای فعالیت‌های کشاورزی در ارتفاعات اتیوپی وجود دارد. روتس آپ گلخانه‌ای را برای آب‌وهوای گرم و خشک طراحی کرده که می‌تواند شبنم‌ها را جمع‌آوری کرده و برای آبیاری محصولات از آن استفاده کند.

جمع‌کردن آب باران کافی برای پرورش دادن محصولات کار بسیار دشواری است. را حل بالقوه‌ی دیگری که برای این کار وجود دارد، جمع‌آوری کردن شبنم می‌باشد. این گلخانه‌ چندمنظوره است: پرورش محصولات و جمع‌آوری آب. هوای گرم در داخل گلخانه محصورشده و به‌این‌علت دمای آن در طول روز بالا می‌رود. این گرما باعث بخار شدن آب شده و این رطوبت فضای مناسبی را برای رشد گیاه فراهم می‌کند و علاوه بر آن میزان جمع‌آوری شبنم را نیز به حداکثر ممکن می‌رساند.

هنگام غروب که دمای سطح کاهش پیدا می‌کند، کشاورز با باز کردن بالای گلخانه اجازه می‌دهد که هوای خنک وارد شود و به‌تدریج دما به نقطه‌ای می‌رسد که شبنم در آن شکل می‌گیرد. بخارآب موجود در هوا متراکم شده و به‌صورت قطراتی ریز روی ورقه‌های بایوپلاستیکی سطح گلخانه شکل می‌گیرد. این قطرات به‌تدریج به داخل مخزن آب سرازیر می‌شوند. این روش به کشاورزان این امکان را می‌دهد که آبی پاک را برای نوشیدن و یا آبیاری جمع‌آوری کنند.

بر اساس گزارش‌های روتس آپ، مقدار آبی که می‌توان جمع آوری کرد به میزان رطوبت هوا بستگی دارد. ارتفاعات گوندار اتیوپی در فصول خشک ، رطوبتی حدود پنجاه‌درصد دارد که می‌توان در هرروز تقریباً ۴۴ گالن آب از آن به دست آورد. پروژه‌ی روتس آپ، سازمانی غیرانتفاعی وابسته به دانشگاه گوندار اتیوپی است. این شرکت قصد دارد به‌زودی این‌گونه گلخانه‌ها را به مناطق شمالی اتیوپی فرستاده و برای کشاورزان آموزش‌هایی را ارائه دهد تا بتوانند بازدهی محصولات خود را با استفاده از این فن‌آوری به حداکثر برسانند. در حال حاضر روتس آپ در حال جمع‌آوری کمک مالی به‌وسیله وب‌سایت ایندیگوگو است.

منبع : فردانما

 

پیوست ها:
فایلتوضیحاتحجم فایل
دانلود این فایل (GoNe5-asemanelm.ir.mp4)آبیاری محصولات از آب موجود در هوافیلم با فرمت MP4 قابل پخش با KM Player و Media Player و ...1682 Kb