پمپ چرخاب جدیدی که آب را بدون نیاز به برق پمپ می کند

 

در انتهای همین صفحه فیلم مرتبط با موضوع قابل دانلود می باشد

این پمپ چرخاب شگفت‌انگیز می‌تواند از آبی با جریان بسیار کم برای پمپ کردن آب استفاده کند. این دستگاه ابتدا در سال ۱۷۴۶ ساخته شد و حالا توسط موزه‌ی ویندفارم و با استفاده از مصالح به‌روز اما سبک و ارزان دوباره ساخته‌شده و مورد آزمایش قرارگرفته است.

پمپ چرخاب

با توجه به محاسبات، چرخی با قطر ۶ فوت با مشخصات ۱۶۰ فوت از لوله‌های پولی اتلینی با قطر یک‌چهارم یک اینچ و با قابلیت پمپ کردن ۳۹۰۰ گالن آب در روز در ۴۰ فوت با سرعت ۳ فوت در ثانیه. به این دلیل که این دستگاه به گشتاور کمی نیاز دارد، می‌توان در نهری با سرعت آب دو فوت در ثانیه و یا بیشتر قرارگرفته و کار کند. این پمپ برای کار کردن به سوخت یا برق نیاز ندارد و برای همین سازگار با محیط‌زیست می‌باشد. لوله‌ها دور سطح قائمی پیچیده و مارپیچی را ایجاد می‌کنند، دهانه‌ی این مارپیچ به‌صورت افقی قرار می‌گیرد. وقتی‌که یک‌چهارم پایینی لوله‌ها زیرآب قرار بگیرد، کل مارپیچ شروع به چرخش می‌کند، آب و هوا به‌صورت متوالی داخل لوله‌ها واردشده و به مرکز این مارپیچ وارد می‌شود که همین کار فشار خروجی پمپ را افزایش می‌دهد. با اضافه کردن شبکه‌ای از لوله‌ها به انتهای این مارپیچ می‌توان آب را به ارتفاع بالاتری هم پمپ کرد.

منبع : فردانما

 

پیوست ها:
فایلتوضیحاتحجم فایل
دانلود این فایل (WaPp5-asemanelm.ir.mp4)پمپ چرخاب جدیدفیلم با فرمت MP4 قابل پخش با KM Player و Media Player و ...7526 Kb