ساعت ۱۷:۲۲ دوشنبه ۲۴ آبان؛ آماده‌باش برای رصد بزرگ‌ترین ماه در ۷۰ سال اخیر

 

دوشنبه 24 آبان ساکنان زمین شاهد بزرگترین و درخشان‌ترین ابرماه در 70 سال اخیر خواهند بود. رویداد ماه افروختگی (ابرماه) در ساعت ۱۷:۲۲ به وقت ایران روی خواهد داد.

خيلي‌ها از دوستداران آسمان شب اين روزها در حال آماده كردن خود براي رصد و عكاسي از بزرگترين ابرماه هستند كه در تقريبا 70 سال مي‌توان آن را مشاهده كرد. این ابرماه در تاریخ 24 آبان، 14% بزرگتر و 30% روشن‌تر از یک ماه کامل معمولی دیده می‌شود. چرا که در این تاریخ ماه در مدار بیضوی خود به دور زمین، به نزدیکترین فاصله خود تا ما رسیده است.

در این رویداد نادر، ماه به نزدیکترین فاصله خود از زمین یعنی تا 356 هزار و 506 کیلومتری سیاره خواهد رسید و از این رو، ناسا آن را "اَبَر ماه" خارق‌العاده خوانده است. این پدیده که پیش از این در سال 1948 رخ داده بود، تا 18 سال آینده اتفاق نخواهد افتاد و فرصت بعدی مشاهده آن 25 نوامبر 2034 خواهد بود.

پديده ابرماه در طول يك سال چند بار رخ مي‌دهد و به حالتي گفته مي‌شود كه ماه به فاصله مداري‌ نزديك‌تر از فاصله معمولش از زمين مي‌رسد. در واقع براي سال 2016 سه ابرماه ثبت شده‌است كه يكي از آنها در 16 اكتبر رخ داد و دو ابرماه ديگر در 14 نوامبر و 14 دسامبر مشاهده خواهند شد. با اين همه ماه 14 نوامبر، برابر 24 آبان، بزرگترين اين سه ابرماه خواهد بود،‌ زيرا در اين تاريخ ماه كه براي دو ساعت در وضعيت حضيض قرار دارد، نقطه‌اي از مدار بيضوي ماه كه كمترين فاصله را تا مدار زمين دارد، كامل خواهد شد. اين نقطه نسبت به نقطه اوج 48 هزار كيلومتر به زمين نزديك‌تر است،‌از اين رو زماني كه ماه در اين نقطه قرار مي‌گيرد، 14 درصد بزرگتر و 30 درصد درخشانتر ديده مي‌شود. اگر شب چهاردهم ماه قمری، با حضیض مداری ماه در یک زمان اتفاق بیفتد، ماه بزرگتر از هر زمانی به نظر می‌رسد که به آن ابرماه گفته می‌شود.

بهترین زمان برای دیدن و بخصوص عکس‌برداری از این ابرماه به هنگام طلوع آن از سمت شرق است. چرا که به دلیل خطای انسانی و اینکه ماه در پس‌زمینه اشیای آشنایی چون کوه و درخت قرار می‌گیرد، بزرگتر از آن چیزی که هست به نظر خواهد رسید.براي رصد اين ابرماه بهتر است از نور و آلودگي مناطق شهري فاصله بگيريد.

منبع : خبرآنلاین