۲۵ کشور با بالاترین نرخ باسوادی

 

در این نوشتار ۲۵ کشور با بالاترین نرخ باسوادی معرفی می شوند. این کشورها ، به خاطر سیستم‌های آموزشی با کیفیت شان،  یک نرخ باسوادی ۱۰۰% یا نرخی نزدیک به آن را به رخ جهانیان می‌کشند.

در طول چند دهه‌ی گذشته، نرخ باسوادی یا نرخ سواد جهانی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. دلایل اصلی برای چنین روند رو به افزایشی از تکامل سیستم آموزشی بسیاری از کشورهای در حال توسعه ، و نیز  تاکید روزافزون بر اهمیت آموزش در تمام این جوامع نشات می‌گیرد. با وجود این، بسیاری از کشورها در تکاپو برای فراهم آوردن منابع آموزشی هستند تا سطح زندگی مردم را بهتر کنند، زیربنای لازم را برای آن تشکیل دهند،  و از ثبت نام منظم و سالانه ی دانش‌آموزان در مدارس‌شان اطمینان حاصل کنند. با این حال، حتی آن کشورهایی که کاملا از استانداردهای جهانی عقب مانده‌اند درک می‌کنند که فراهم کردن آموزش با کیفیت برای توده‌ی مردم جهت رقابت کردن و موفق شدن در بازار جهانی چقدر ضروری است.

طبق آخرین تحقیقات انجام گرفته بر روی سواد و یادگیری، دریافتیم که بسیاری از کشورهای سرتاسر جهان نرخ باسوادی بیش از ۹۵% دارند. برای کمک به خوانندگان جهت بیشتر آموختن در مورد پیش‌تازان این حوزه، کشورهایی که بالاترین نرخ باسوادی در سراسر جهان را دارند فهرست کرده‌ایم.

 

عملی کردن وقوع نرخ باسوادی ۱۰۰%

استانداردهای آموزشی بالا در کشورهای سرتاسر جهان به چشم می‌خورند، اما نرخ باسوادی در بعضی از کشورها مثل آندورا، لوگزامبروگ، گرینلند، نروژ، لیختن‌اشتاین و چند کشور دیگر را نمی‌توان نادیده گرفت. در این‌ کشورها، نرخ سواد تقریبا به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

آندورا یکی از این کشورها است که تقریبا ۱۰۰ درصد جمعیت آن باسواد هستند. دولت در این کشور ، که در بخشی از جنوب‌غربی اروپا واقع است، قانونا دستور می‌دهد که هر کودکی بین ۶ تا ۱۶ سال ملزم به گردن نهادن به حضور اجباری در سیستم آموزشی مدارس است. دولت آندورا موفق شده است تا سطح آموزش متوسطه تحصیل رایگان را برای همه فراهم کند. این امر، در کنار  اختصاص درصدی قابل توجه از سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی‌اش به بخش آموزش  به نرخ بسیار بالای سواد در آندورا انجامیده است. شیوه‌های مشابه ای در کشورهای دیگر دیده می‌شود، مانند فنلاند، که حدود ۷% از تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف آموزش می‌کند.

دیگر کشورهای دارای سطح سواد نزدیک به ۱۰۰ درصد

در چند کشور دیگر جهان نیز نرخ سواد که به درصدی قابل اغماض به زیر ۱۰۰% نزول می‌کند به چشم می‌خورد. مثلا در آذربایجان و کوبا، نرخ‌های باسوادی حدود ۹۹.۸% است. کمی پایین‌تر در روی منحنی سواد نرخ‌های حدود ۹۹.۷% را می‌بینیم که در بیشتر جوامع رده‌ی اول و دوم سیاره‌ی‌مان دیده می‌شود. گرجستان، تاجیکستان، روسیه، باربادوس، لهستان، و اسلونی با افتخار داشتن چنین نرخ‌های باسوادی در صف مقدم جهان ایستاده‌اند. با تمرکز بر روسیه، تخمین زده می‌شود که ۵۳% از جمعیت آن کشور به نوعی از تحصیلات دانشگاهی استفاده می‌کنند. دولت به سیستم‌های نجاتبخش آموزش رایگان معتقد است، و حوزه‌هایی که تا حد زیادی روی آنها تمرکز کرده است حوزه‌های “پایه‌ای” است(علوم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات).

کشورهایی مانند اسلواکی، ترکمنستان، ازبکستان، و قرقیزستان، در محدوده‌ی بین ۹۹.۶% و ۹۹.۲% قرار دارند. اسلواکی، کشوری با نرخ سواد بیش از ۹۹.۶% دارای ۲۰ دانشگاه دولتی و ۱۰ دانشگاه آزاد است. به راستی، شهروندان بسیاری از کشورهای متشکل از شوروی سابق و “بلوک شرق” می‌توانند ادعا کنند که به بالاترین سطوح فرصت‌های تحصیلات دانشگاهی در جهان دسترسی دارند.

 

آیا بقیه باید از این پیشگامان پیروی کنند؟

وقتی از بالای فهرست که شامل کشورهای دارای بالاترین نرخ سواد است به طرف پایین حرکت می‌کنیم، می‌توان کاهشی را که دیده می‌شود تا حدود زیادی با درصدی از سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی این کشورها که به بخش آموزش تخصیص داده می‌شود توضیح داد. نبود زیربنای آموزشی و همچنین اهمیتی که مردم یک کشور به کسب تحصیلات می‌دهند تا حد بسیاری بر نرخ باسوادی تاثیر می‌گذارد. از کشورهایی که بالاترین نرخ باسوادی را دارند می‌فهمیم که سیاست‌های آموزش عمومی فعال، و تاکید بر هزینه کردن از بودجه‌ی دولت در زمینه‌ی آموزش می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش پایه‌ی دانش و سواد مردم داشته باشد.

۲۵ با سوادترین کشورهای جهان

رتبه

کشور

نرخ سواد (% جمعیت)

۱

آندورا

۱۰۰%

۲

فنلاند

۱۰۰%

۳

گرینلند

۱۰۰%

۴

لیختن‌اشتاین

۱۰۰%

۵

لوگزامبورگ

۱۰۰%

۶

نروژ

۱۰۰%

۷

آذربایجان

۹۹.۸%

۸

لتونی

۹۹.۸%

۹

کوبا

۹۹.۸%

۱۰

استونی

۹۹.۸%

۱۱

گرجستان

۹۹.۷%

۱۲

تاجیکستان

۹۹.۷%

۱۳

اوکراین

۹۹.۷%

۱۴

روسیه

۹۹.۷%

۱۵

لهستان

۹۹.۷%

۱۶

اسلونی

۹۹.۷%

۱۷

قزاقستان

۹۹.۷%

۱۸

لیتوانی

۹۹.۷%

۱۹

باربادوس

۹۹.۷%

۲۰

ارمنستان

۹۹.۶%

۲۱

اسلواکی

۹۹.۶%

۲۲

ترکمنستان

۹۹.۶%

۲۳

بلاروس

۹۹.۶%

۲۴

ازبکستان

۹۹.۴%

۲۵

قرقیزستان

۹۹.۲%

منبع : بازده