مسن‌ترین موجود زنده ایران در جاده کرج -چالوس

 

به نقل از محیط زیست البرز، حسین محمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به وجود درخت ارس شهرستانک به عنوان مسن ترین موجود زنده ایران با سن 2800 سال، گفت : این درخت ارس از نظر قطر نسبت به تمام درختان ارس در جهان برتری دارد ، همچنین از نظر سن و سال کهنسال ترین درختی است که تاکنون در ایران توسط پژوهشگران موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور شناسایی و معرفی شده است.
وی یادآور شد: این درخت در مسیر جاده کرج به چالوس در ارتفاعات شهرستانک و در دامنه مشرف به "بسال دره " واقع شده است . این در خت با عرض 14 متر و ارتفاع 17 متر و تنه با عظمت که محیط آن بیش از 9 متر است از دور خود نمایی میکند و چشم هر بیننده ای را می نوازد.
وی از پیگیری و پیشنهاد ثبت این درخت به عنوان اثر ملی خبر داد.
وی افزود: 12 درصد از مساحت استان البرز به عنوان منطقه حفاظت شده و 14 درصد از مساحت استان نیز با عنوان منطقه شکار ممنوع است که این بخش از محدوده جغرافیایی استان ، بخش عظیمی از ذخیره ژنتیکی استان را حفاظت می کند.
وی از شناسایی 80 غار در استان البرز خبر داد که از آن جمله می توان به غار یخ مراد ، هیو ، میدانک ، نمکی اشتهارد و بادامستان اشاره کرد و گفت: غار یخ مراد بعنوان اثر طبیعی ملی پیشنهاد داده شده که در صورت موافقت جزء آثار ملی جهانی به ثبت می رسد.

منبع : خبرآنلاین