برجهای بادی

 

برج بادی تایوانی و پوششی از صدها توربین بادی و چراغ‌های LED

یک شرکت پکنی به نام Decode Urbanism Office یک برج مفهومی طراحی کرده است که نمای خارجی آن متشکل از صدها توربین بادی کوچک است که قادرند برق کافی برای کل ساختمان را تولید کنند. در طول شب، ژنراتورهای شبیه به الماس با صدها چراغ LED کوچک نورانی می‌شوند. 

این ساختار ۳۵۰ متری برای وزارت اکتشافات شهری شهر تایچونگ تایوان در نظر گرفته شده است ولی برای مقاصد تجاری مانند فضاهای نمایشگاه، موزه و نواحی خرده فروشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع نمای خارجی این ساختمان با الهام از شکوفه‌ی آلو- گل ملی تایوان و چین- طراحی شده است به طوری که متناسب با جهت و شدت باد عکس‌العمل نشان می‌دهد.

ژنراتورهایی که به منظور استفاده از انرژی باد تعبیه می‌شوند، با شبکه‌ی بیرونی ساختمان یکپارچه سازی شده و توسط باد به گردش در می‌آیند. هر توربین دارای چراغ LED منحصر بفرد خود می‌باشد. چراغ LED مذکور متناسب با انرژی تولید شده توسط توربین مربوط به خود، قسمت کوچکی از نمای خارجی ساختمان را روشن می‌کند. این ایده‌ی طراحی به تولید یک جریان پالسی نور که در طول نمای خارجی ساختمان به جریان در می‌آید منجر می‌شود. همان طور که میزان نور تولید شده LEDها متناسب با سرعت گردش توربین است، رنگ تولید شده توسط چراغ‌ها نیز متناسب با دمای هوا و فصل‌ها می‌باشد.

مقطع فولادی که با بتن پر شده، از سطح زمین، موج‌های سینوسی را دنبال کرده است. قابلیت تولید انرژی بادی به همراه چراغ‌های LED و این طراحی زیبا، این برج مفهومی را تبدیل به یک “رمزگشای طبیعت” کرده‌اند.

 

ساختمان پشمالوی سوئدی انرژی باد را به دام می‌اندازد

گاهی ایده‌هایی به ذهن برخی از انسان‌ها خطور می‌کند که شاید تا آن زمان به ذهن هیچ شخص دیگری خطور نکرده باشد. خس‌خراش، نی‌خراش، پوشال خراش یا هرچه که می‌خواهید اسمش را بگذارید، آسمان‌خراشی است که حاصل تلاش‌های لابراتور معماری  Belatchew می‌باشد. این آسمان‌خراش با پوسته‌ای مویین پوشیده شده به طوری که می‌تواند با انرژی باد، الکتریسیته تولید کند. این طراحی در نگاه اول شاید مانند یک شقایق دریایی به نظر بیاید ولی با رشد تکنولوژی، دست‌یابی به چنین چیزی در آینده چنان دشوار نخواهد بود.

 با وجود اینکه تلاش های زیادی در راستای استفاده از انرژی بادی در شهرها صورت گرفته است (به دو لینک انتهای مطلب مراجعه فرمایید)، همچنان یک موضوع چالش برانگیز محسوب می‌شود زیرا مشکلات خاص خود را دارد برای مثال استفاده از توربین‌های بادی سنتی در شهرها تا حدودی غیر ممکن است و باید به دنبال توربین‌هایی بود که سروصدا نداشته، فضای زیادی را اشغال نکنند و برای محیط شهر خطر‌آفرین نباشند. آسمان‌خراش مذکور طرحی است که قصد دارد این مشکلات را پشت سر بگذارد و برای شهرنشینان سوئدی برق تولید کند. این ساختمان در واقع با پوشش مویین خود از انرژی باد برای تولید برق استفاده می‌کند، بدون اینکه دست به دامن توربین‌های بادی شود.

سیستم نصب شده روی این آسمان خراش از تکنولوژی فیزوالکتریکی که انرژی جنبشی ناشی از باد را به الکتریسیته تبدیل می‌کند بهره می‌جوید. ارتعاشات اجزاء کوچک روی این ساختمان برای پرندگان یا انسان‌ها خطرناک نمی‌باشد و همچنین مانند توربین‌های بادی سنتی سروصدا و آلودگی صوتی زیادی تولید نمی‌کنند.

این طرح، جهت گسترش و توسعه‌ی یک برج در استکهلم سوئد می‌باشد که روند ساخت آن در سال ۱۹۹۷ به پایان رسیده است. لابراتور Belatchew با این طرح جدید، برای بخشیدن زندگی تازه به این پروژه‌ی قدیمی پا به میدان گذاشته است و همچنین با بکار بردن تکنولوژی و ادغام آن با طراحی منحصر بفرد قصد دارد دیدگاه ما نسبت به شهرها را تغییر دهد.

منبع : اکو گیگ