با چند شب بی‌خوابی چه بلایی بر سرتان خواهد آمد؟

 

 


اگر سعی دارید خود را بیدار نگه‌دارید، باید بدانید که خطرات نخوابیدن چندان کم نیستند و ممکن است جان خود را به خطر بیندازید. حالا با نخوابیدن چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟

با یک‌شب نخوابیدن قدرت تمرکز و حرکت شما به‌گونه‌ای تحلیل می‌رود که انگار میزان الکل خون شما به 10 درصد رسیده باشد. بیشتر احتمال دارد که از چهره‌های بدون واکنش و معمولی افراد، برداشت اشتباه کنید. همچنین در نیرومند سازی سیناپس های مغز LTP که برای شکل‌گیری خاطرات حیاتی هستند، به‌شدت اختلال ایجاد می‌شود.

با دو شب نخوابیدن، میزان اکسیژن دریافتی از طریق نفس کشیدن در بدن کمتر می‌شود. انرژی شما برای انجام فعالیت‌های ناهوازی که منجر به افزایش قدرت و سرعت عضلات می‌شوند، کاهش پیدا می‌کند. ممکن است دچار لکنت بشوید و کلماتی که می‌خواستید بگویید را فراموش کنید.

با سه شب نخوابیدن، تمرکز بر کارهایی که برایتان چندان جذابیتی ندارند بیش‌ازپیش دشوار می‌شود. سریع‌تر از قبل دچار اضطراب می‌شوید و ضربان قلبتان افزایش پیدا می‌کند. در سال 2015 میلادی، مردی پس از بیدار ماندن به مدت 3 روز دچار اختلال در عملکرد قلب شد و فوت کرد.

با چهار شب نخوابیدن، درحالی‌که بیدار هستید مغزتان به خواب می‌رود. این خواب‌های کوچک بین 5 تا 10 ثانیه طول می‌کشند. ممکن است گرفتار اوهام و توهم بشوید. حتی ممکن است دچار عارضه‌ای به نام «کلاه» بشوید که فرد مبتلا در اطراف سر خود احساس فشار می‌کند.

با پنج شب نخوابیدن، مهارت فکر کردن و حل مشکلات به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. ممکن است احساس کنید کسی شما را تعقیب می‌کند.

با شش شب نخوابیدن، به جنون کمبود خواب دچار می‌شوید و دیگر قادر به درک واقعیت نخواهید بود. خوشبختانه می‌توانید با به‌اندازه خوابیدن از تمام این مشکلات جلوگیری کنید.

منبع : فارنت