از زباله کفش ساخته شد

 

شرکت آدیداس چند ماه پیش اعلام کرد در پروژه ای مشترک با شرکت پارلی قصد دارد کفش هایی با استفاده از زباله های پلاستیکی رها شده در دریا تولید کند. اکنون با گذشت کمتر از یک سال از آن زمان، آدیداس نخستین نمونه از این کفش را رونمایی کرده است. این شرکت همچنین تصاویری از فرایند تولید این کفش را نیز منتشر کرده است.

آدیداس گفته طی چند مرحله، کارهای مربوط به جمع آوری پلاستیک های دریایی، پاکسازی آنها و در نهایت پردازش آنها و تبدیل شان به نخی به رنگ سبز آبی را انجام داده است.

تولید این کفش ها پروژه ای بوده که آدیداس از مدت ها پیش به دنبال اجرای آن بوده و قصد خود را تبدیل زباله های انسانی به محصولی با ارزش و قابل استفاده اعلام کرده است. آدیداس برای جمع آوری این پلاستیک های دریایی از تورهای ماهیگیری استفاده کرده و فرایند تبدیل آنها به نخ را از پاییز سال 2015 آغاز کرده است.

فرایند شستشوی نخ ها ابتدا به صورت دستی انجام می شد، اما شرکت پارلی پس از مدتی تصمیم گرفت از ماشین لباسشویی برای این کار استفاده کند. به این ترتیب این شرکت اکنون از مقاومت محصول خود در صورت شست و شو در ماشین لباسشویی نیز مطمئن است. تولید نخ سخت ترین بخش این پروژه بوده و آدیداس اکنون به فناوری تبدیل مواد مختلف به نخ دست یافته است.

طبق اعلام آدیداس، نخستین جفت از این کفش که آدیداس x Parley نام دارد از تابستان امسال وارد بازار می شود. هنوز قیمت این کفش مشخص نیست.

منبع : علم دیلی